Spółki technologiczne mogą przedłużyć rynek byka - Termometr Inwestycyjny

      
    
Aktualności / 2018-06-21 / autorzy: Michał Milewski
  • Spółki hi-tech bazą do wzrostów

  • Okazje wśród europejskich spółek

  • Dywidendy dadzą zarobić

Amerykańska gospodarka zbliża się do przesilenia, co mogą potwierdzać projekcje Rezerwy Federalnej. Osiągnięcie pełnego zatrudnienia jest coraz bliżej i w średniej perspektywie można oczekiwać pogorszenia wskaźników aktywności gospodarczej. Wyceny amerykańskich spółek są wysokie, jednak odwrócenie trendu na rynku akcji może tym razem mieć inny charakter niż w poprzednich cyklach. Na giełdach może oczywiście wystąpić głębsza korekta, ale tym razem może to nie być globalna bessa, a raczej słabszy etap długotrwałego rynku byka napędzanego przez spółki technologiczne. Wydatki na IT i cyfryzację w skali całej gospodarki czy konsumenckie wydatki na gry komputerowe, aplikacje i sprzęt będą wspierać dalszy wzrost tych spółek oraz zwiększać udział w globalnym PKB, nawet w przypadku słabości pozostałych segmentów rynku. Dla przykładu S&P zyskał w tym roku około 3%, zaś Nasdaq na koniec czerwca pokazywał wzrost na poziomie 11%. Między innymi z tego powodu trudno będzie zauważyć kiedy trwająca niemal dekadę hossa się skończy i kiedy zacznie następna. 

Wyniki indeksów giełdowych ostatnich sześciu miesięcy pokazują, jak istotna była w tym czasie selekcja spółek w portfelach. Rynki globalnie są na plusie, ale głównie za sprawą Nasdaq, czyli spółek technologicznych, ale także dzięki mocnym spółkom surowcowym. Podobnie w Polsce –szeroki indeks WIG stracił od początku roku 8%, indeks WIG20 stracił 9%, ale na przykład sektor gier radził sobie doskonale, dając inwestorom sowite zyski. W Europie widzieliśmy z kolei spadki kursów włoskich banków czy spółek motoryzacyjnych, ale na szerokim rynku wciąż są sektory, w których spółki nadal rosną i są dobrą okazją do inwestycji. 

W nadchodzących miesiącach możemy spodziewać się kontynuacji dużej zmienności na giełdach, co powoduje, że selekcja będzie kluczowa przy osiąganiu satysfakcjonujących stóp zwrotu. Potencjał w Polsce i w Europie może się kryć w spółkach dywidendowych. W kraju lepiej od dużych firm może sobie poradzić sektor małych i średnich spółek, które zapewniają ekspozycję na wzrost gospodarczy i silny rynek konsumencki. Jednocześnie należy tu jednak pamiętać o presji kosztowej na te spółki, powodowanej stałym wzrostem płac.